Suppose Intel stock has a beta of 1.6, whereas Boeing stock has a beta of 1. If
ID: 2739470 • Letter: S
Question
Suppose Intel stock has a beta of 1.6, whereas Boeing stock has a beta of 1. If the risk-free interest rate is 4.0% and the expected return of the market portfolio is 10.0%, according to the CAPM,
a. What is the expected return of Intel stock?
b. What is the expected return of Boeing stock?
c. What is the beta of a portfolio that consists of 60% Intel stock and 40% Boeing stock?
d. What is the expected return of a portfolio that consists of 60% Intel stock and 40% Boeing stock? (Show both ways to solve this.)
Explanation / Answer
a. Epected return = Rf + [Beta x (Rm-Rf)]
= 4 + [1.6 x (10-4)]
= 13.60%
b. Epected return = Rf + [Beta x (Rm-Rf)]
= 4 + [1 x (10-4)]
= 10%
c. Portfolio Beta = [1.60 x 0.60] + [1 x 0.40] = 1.36
d. Portfolio return = [Expected return of stock intel x Weight of stock intel] + [Expected return of stock Boeing x Weight of stock Boeing]
= [13.60 x 0.60] + [10 x 0.40]
= 12.16%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.