Happy Times, Inc., wants to expand its party stores into the Southeast. In order
ID: 2739627 • Letter: H
Question
Happy Times, Inc., wants to expand its party stores into the Southeast. In order to establish an immediate presence in the area, the company is considering the purchase of the privately held Joe’s Party Supply. Happy Times currently has debt outstanding with a market value of $130 million and a YTM of 9 percent. The company’s market capitalization is $270 million, and the required return on equity is 14 percent. Joe’s currently has debt outstanding with a market value of $26 million. The EBIT for Joe’s next year is projected to be $16 million. EBIT is expected to grow at 7 percent per year for the next five years before slowing to 5 percent in perpetuity. Net working capital, capital spending, and depreciation as a percentage of EBIT are expected to be 6 percent, 12 percent, and 5 percent, respectively. Joe’s has 2.15 million shares outstanding, and the tax rate for both companies is 35 percent. a. What is the maximum share price that Happy Times should be willing to pay for Joe’s? After examining your analysis, the CFO of Happy Times is uncomfortable using the perpetual growth rate in cash flows. Instead, she feels that the terminal value should be estimated using the EV/EBITDA multiple. The appropriate EV/EBITDA multiple is 9. b. What is your new estimate of the maximum share price for the purchase?
Explanation / Answer
Ans;
a) Based on these estimates, what is the maximum share price that Happy Times should be willing to pay for Joe’s?
WACC = Weight of Common Stock* Cost of Common Stock+ Weight of Debt* After Tax cost of Debt
WACC = 380/(380+30.5) * 11% + 30.5/(380+30.5) * 6%*(1-38%)
WACC = 10.4591%
Expected EBIT = $ 12.5 Million
Net working capital = 9%*12.5 = 1.125
capital spending = 15%*12.5 = 1.875
Depreciation = 8%*12.5 =1
FCF 1 = Expected EBIT *(1-tax rate)+ Depreciation - Net working capital - capital spending
FCF 1 = 12.5*(1-38%) + 1 - 1.125 - 1.875
FCF 1= $ 5.75 Million
Enterprises Value = FCF 1/(1+WACC) +FCF 2/(1+WACC)^2 +FCF 3/(1+WACC)^3 +FCF 4/(1+WACC)^4 + FCF 5/(1+WACC)^5 +(FCF 6/(WACC-g))/(1+WACC)^2
Enterprises Value = 5.75/1.104591+ 5.75*1.10/1.104591^2 + 5.75*1.10^2/1.104591^3 + 5.75*1.10^3/1.104591^4 + 5.75*1.10^4/1.104591^5 + (5.75*1.10^4*1.03/(10.4591%-3%))/1.104591^5
Enterprises Value = $ 96.5062 Million
Maximum share price that Happy Times = (Enterprises Value-debt) /No of outstanding share
Maximum share price that Happy Times = 96.5062/1.85
Maximum share price that Happy Times = $ 52.17
b) After examining your analysis, the CFO of Happy Times is uncomfortable using the perpetual growth rate in cash flows. Instead, she feels that the terminal value should be estimated using the multiple EV/EBITDA (i.e. “enterprise value” to “earnings before interest, taxes, depreciation, and amortization”). If the appropriate multiple is 8, what is your new estimate of the maximum share price for the purchase?
Enterprises Value =EV/EBITDA * EBITDA
Enterprises Value = 8 * (12.5 + 8%*12.5)
Enterprises Value = $ 108 Million
Maximum share price that Happy Times = (Enterprises Value-debt) /No of outstanding share
Maximum share price that Happy Times = 108/1.85
Maximum share price that Happy Times = $ 58.38
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.