The current market price of a security is $40, the security\'s expected return i
ID: 2739998 • Letter: T
Question
The current market price of a security is $40, the security's expected return is 13%, the riskless rate of interest is 7%, and the market risk premium is 8%.
Part A: According to CAPM, what is the current beta of this security?
Part B: What will be the beta of this security if the covariance of its rate of return with the market portfolio doubles?
Part C: According to CAPM, what is the new expected return on this security?
Part D: What is the new price of this security?
Part E: How is your result consistent with our understanding that assets with higher systematic risks must pay higher returns on average?
PLEASE SHOW ALL CALCULATIONS AND FORMULAS. THANK YOU.
Explanation / Answer
As per CAPM,
Expected return Ke = Rf+(Rm-Rf)*beta
13 = 7+ beta*8
Beta = 0.75
If the rate of return covarience doubles with the market portfolio then beta also doubles = new beta = 1.5
New expected return = 7+(1.5*16)=31%
New price of security = 40*13%/31% = $16.77
The same can be identified by the reduced market price of the security to provide higher rate of return.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.