The Nelson Company has $1,050,000 in current assets and $500,000 in current liab
ID: 2740083 • Letter: T
Question
The Nelson Company has $1,050,000 in current assets and $500,000 in current liabilities. Its initial inventory level is $350,000, and it will raise funds as additional notes payable and use them to increase inventory.
1.How much can Nelson's short-term debt (notes payable) increase without pushing its current ratio below 1.8? Round your answer to the nearest cent.
2.What will be the firm's quick ratio after Nelson has raised the maximum amount of short-term funds? Round your answer to two decimal places.
Explanation / Answer
Answer to Part 1
Current Assets = $ 1,050,000
Current Liabilities= $ 500,000
Current Ratio = Current Assets / Current Liabilites = 1,050,000 / 500,000
Current Ratio = 2.1
Let the amount that can be added to Inventory by raising Nots payable be "x"
New Current Ratio = 1.8
1.8 = (1,050,000 + x) / (500,000 + x)
1.8 (500,000 + x) = (1,050,000 + x)
900,000 + 1.8x = 1,050,000 + x
0.8x = 150,000
x = 187,500
The amount which can be additionally raised through Short term debt (notes payable) is $ 187,500
Answer to Part 2.
Quick Ratio = (Current Assets Inventory) / Current Liabilites
New Inventory level= 350,000 + 187,500 = $ 537,500
Quick Ratio = (1,050,000 - 537,500) / 500,000
Quick Ratio = 512,500/ 500,000
Quick Ratio = 1.03
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.