Six months ago, you purchased 1,600 shares of ABC stock for $22.99 a share. You
ID: 2740283 • Letter: S
Question
Six months ago, you purchased 1,600 shares of ABC stock for $22.99 a share. You have received dividend payments equal to $0.80 a share. Today, you sold all of your shares for $25.27 a share. What is your total dollar return on this investment?
$4,928
$4,560
$9,856
$3,648
$1,280
Six months ago, you purchased 1,600 shares of ABC stock for $22.99 a share. You have received dividend payments equal to $0.80 a share. Today, you sold all of your shares for $25.27 a share. What is your total dollar return on this investment?
Explanation / Answer
$4,928 Statement showing computations Particulars Amount Sales Cost = 1600*25.27 40,432.00 Purchase Cost = 1600*22.99 36,784.00 Gain on sale = 40,432 - 36,784 3,648.00 Dividend = 1600 * .80 1,280.00 Total Return = 3648 + 1280 4,928.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.