18. A firm has 20,000,000 shares of stock outstanding at a price of $40 per shar
ID: 2740316 • Letter: 1
Question
18. A firm has 20,000,000 shares of stock outstanding at a price of $40 per share. They gave each shareholder the right to buy .25 shares of stock for $7 (4 rights would give them the right to buy one share for $28. How much is each right worth?
a) $.83 b) $1.45 c) $1.94 d) $2.40
19. A firm has Net Income of 200,000 and 50,000 shares of common stock outstanding. However, they have 10,000 shares of Preferred Stock which received $2 per share in dividends. They also had warrants that can be converted into 20,000 shares of common stock for $25. Their current stock price is $30. They also have 600 bonds with a face value of 1,000 and a coupon rate of 6%. These bonds can be converted into15,000 shares of stock. Their marginal tax rate is 40%. What is their Primary EPS available to common shareholders?
a) $2.37 b) $3.38 c) $3.6 d) $4.17
I have the answers to these already but I can’t figure out how to work them.
Explanation / Answer
18A} Calculation of right share price
Market value of the shares already held by shareholder = 4*40 = 160
Price paid for to buy 1 right = 1*28 = 28
Total value of shares after right isse = 188
Average price of one share = 188/5 = 37.6
Value of the right = Market value – Average price
= 40 - 37.6 =2.4
19A) Primary EPS = (Net income -Preferred dividends+interest *tax rate)/ Weighted- Average common shares outstanding
=(200000-20000+36000*40%)/50000
=3.88
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.