Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose you bought a bond with a coupon rate of 6.2 percent paid annually one ye

ID: 2740784 • Letter: S

Question

Suppose you bought a bond with a coupon rate of 6.2 percent paid annually one year ago for $900. The bond sells for $930 today.

a. Assuming a $1,000 face value, what was your total dollar return on this investment over the past year? (Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole number, e.g., 32.) Total dollar return $

b. What was your total nominal rate of return on this investment over the past year? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Nominal rate of return %

c. If the inflation rate last year was 2 percent, what was your total real rate of return on this investment? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Real rate of return %

Explanation / Answer

a.

Total dollar return = interest income+ gain on capital=(1000*0.062)+(930-900)=62+30=92

b.

total nominal rate of return on this investment = dollar return/investment cost=92/900=10.22%

c.

Real rate =((1+10.22%)/(1+2%))-1=8.06%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote