Suppose that the Treasury bill rate is 5% rather than 3%. Assume that the expect
ID: 2740978 • Letter: S
Question
Suppose that the Treasury bill rate is 5% rather than 3%. Assume that the expected return on the market stays at 14%. Use the following information.
Calculate the expected return from H. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Find the highest expected return that is offered by one of these stocks. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Find the lowest expected return that is offered by one of these stocks. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Assume that the expected market return stays at 14%. Would C offer a higher or lower expected return if the Treasury bill interest rate was 5% rather than 3%?
Explanation / Answer
a)
Required return (CAPM) = Rf+×Rp
Rf is risk free return
is beta of the security
Rp is risk premium
= 5%+0.75×(14%-5%)
= 11.75%
b)
Required return (CAPM) = Rf+×Rp
Rf is risk free return
is beta of the security
Rp is risk premium
Stock A has highest beta, so it will give highest expected return.
= 5%+2.41×(14%-5%)
= 26.69%
c)
Required return (CAPM) = Rf+×Rp
Rf is risk free return
is beta of the security
Rp is risk premium
Stock J has highest beta, so it will give highest expected return.
= 5%+0.45×(14%-5%)
= 9.05%
d)
Stock C has lower beta than Stock A, so it will offer lower expected return.
e)
Stock I has lower beta than Stock A, so it will offer lower expected return.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.