You have the opportunity to buy a stock that just paid a dividend (D0) of $1.50.
ID: 2741398 • Letter: Y
Question
You have the opportunity to buy a stock that just paid a dividend (D0) of $1.50. After doing some research, you have made the following forecasted growth rates for the firm’s dividends:
g1 = 100% g2 = 50% g3 = 25% g4 = 10% g5 = 5% g6 through infinity= -2%
In addition, you estimate that the required return for this stock should be 11% (Note that the constant growth rate here is NEGATIVE 3%, not positive 2%). Show your work.
A) Calculate the forecasted dividends for years 1 through 6
B) Calculate the forecasted stock price for year 5 (which represents the value of all dividends in years 6 through infinity as of five years from today)
C) Calculate the value of the stock today
Explanation / Answer
A.
D1 = 1.5*2 = 3
D2 = 3*1.5 = 4.5
D3 = 4.5*1.25 = 5.625
D4 = 5.625*1.1 = 6.1875
D5 = 6.1875*1.05 = 6.5
D6 = 6.5*0.97 = 6.3
B. From year 6, there's a constant growth rate of -3%, we can calculate the stock price for year 5 with constant growth rate
P5 = D6/(r-g) = 6.3/(0.11-(-0.03)) = 6.3/0.14 = 45
Present value of the stock
41.249
Value of the stock today = 41.249
Interst rate 0.11 Year Cashflow (x) Discount rate = 1/(1+0.11)^n Present Value 1 3 0.9009009 2.702702703 2 4.5 0.81162243 3.65230095 3 5.625 0.73119138 4.11295152 4 6.1875 0.65873097 4.075897903 5 0.59345133 48.2179204 Present value41.249
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.