5A. Bond valuation Bond X is noncallable and has 20 years to maturity, a 8% annu
ID: 2741470 • Letter: 5
Question
5A. Bond valuation Bond X is noncallable and has 20 years to maturity, a 8% annual coupon, and a $1,000 par value. Your required return on Bond X is 10%; and if you buy it, you plan to hold it for 5 years. You (and the market) have expectations that in 5 years the yield to maturity on a 15-year bond with similar risk will be 7%. How much should you be willing to pay for Bond X today? (Hint: You will need to know how much the bond will be worth at the end of 5 years.) Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest cent.
Explanation / Answer
Given;
Coupan rate = 8%
Par value = $1,000
Years / Period = 5
YTM/Rate = 10%
Interest Amount =$1,000 x 8% = $80
Present value = ??
Let the present value be "P"
Using the formula;
0.10 = {80 + (1,000 - P) / 5} / (1,000 +P) / 2
P = $920
Therefore, today the amount should be paid $920 for Bond X.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.