You must estimate the intrinsic value of Gallovits Technologies\' stock. Gallovi
ID: 2741630 • Letter: Y
Question
You must estimate the intrinsic value of Gallovits Technologies' stock. Gallovits's end-of-year free cash flow (FCF) is expected to be $17.5 million, and it is expected to grow at a constant rate of 9.0% a year thereafter. The company's WACC (discount rate) is 11%. Gallovits has $200 million of long-term debt plus preferred stock, and there are 30 million shares of common stock outstanding. What is Gallovits's estimated intrinsic value per share of common stock?
Select the correct answer.
$22.50 $22.64 $22.43 $22.71 $22.57Explanation / Answer
Value of operations = Free cash flows1÷( Capitalization Rate- growth rate )
= $17.50 Million/(11%-9%)
= $875 Millions
Value of equity = Value of operations-Value of preferred stock and debt
= $875 Millions-$200 Million
= $675 Million
Intrinsic value per share:
= $675 Millions/30 Millions
= $22.50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.