George and Weezy received $28,300 of Social Security benefits this year ($10,600
ID: 2741778 • Letter: G
Question
George and Weezy received $28,300 of Social Security benefits this year ($10,600 for George; $17,700 for Weezy). They also received $4,600 of interest from jointly owned City of Ranburne Bonds and dividend income. What amount of the Social Security benefits must George and Weezy include in their gross income under the following independent situations?
George and Weezy file married joint and receive $8,350 of dividend income from stocks owned by George.
George and Weezy file married separate and receive $8,350 of dividend income from stocks owned by George.
George and Weezy file married joint and receive $31,400 of dividend income from stocks owned by George.
George and Weezy file married joint and receive $15,700 of dividend income from stocks owned by George.
a.George and Weezy file married joint and receive $8,350 of dividend income from stocks owned by George.
b.George and Weezy file married separate and receive $8,350 of dividend income from stocks owned by George.
c.George and Weezy file married joint and receive $31,400 of dividend income from stocks owned by George.
d.George and Weezy file married joint and receive $15,700 of dividend income from stocks owned by George.
Explanation / Answer
a.George and Weezy received $28,300 of Social Security benefits this year ($10,600 for George; $17,700 for Weezy) as George and Weezy file married joint, they can exclude the total social security benefits of $ 28,300 for this year. Calculation
$14,150 (50% of $ 28,300) +$4,600+$8,350 = $27,100 and if file married joint the minimum amount for the taxpayers is $ 32,000 below that they do not have to pay taxes
b.For married taxpayers filing separately lesser of 85 percent of their Social Security benefits or 85% of AGI plus 50 percent of Social Security benefits will be taxable
AGI = $14,150+$4,600+$8,350 = $27,100
Lesser of 85% of ($4,600+$8,350) or 85% $27,100 plus 50% of ($4,600+$8,350)
Lesser of $11,007.5 or $29,510
Therefore taxable income is $ 11,007.5
c.AGI= $14,150 (50% of 28,300) +$4,600+$31,400 =$ 50,150
If AGI More than 44,000
Lesser of—
· 85 percent of benefit income; or
· (Lesser of 50 percent of benefit income or modified AGI in excess of $32,000) plus 85 percent of modified AGI in excess of $44,000
Lesser of 85 percent of benefit income = $30,600 or
18000 + 85% (50,150 – 44,000) = $ 23,227.5
Taxable amount is $ 23,227.5
d.AGI= $14,150 (50% of 28,300)+$4,600+$15,700 = $ 34,450
If AGI 32,000–44,000
Lesser of—
· 50 percent of benefit income; or
· modified AGI in excess of $32,000
That is lesser of 50% of ($4,600+$15,700) = $10,150
Or $34,450 – $ 32,000 = $ 2,450
Therefore taxable amount is $2,450
If AGI More than 44,000
Lesser of—
· 85 percent of benefit income; or
· (Lesser of 50 percent of benefit income or modified AGI in excess of $32,000) plus 85 percent of modified AGI in excess of $44,000
Lesser of 85 percent of benefit income = $30,600 or
18000 + 85% (50,150 – 44,000) = $ 23,227.5
Taxable amount is $ 23,227.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.