An investment offers $5,500 per year for 20 years, with the first payment occurr
ID: 2742284 • Letter: A
Question
An investment offers $5,500 per year for 20 years, with the first payment occurring one year from now. 1.If the required return is 7 percent, what is the value of the investment?(Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) 2.What would the value be if the payments occurred for 45 years?(Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) 3.What would the value be if the payments occurred for 70 years? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) 4.What would the value be if the payments occurred forever? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
We can use the present value of annuity in this sum:
THe formula is:
PV= A*(1-((1+r)^-n)))/r
A= annuity
r=rate of interest
n= years
1)
r= 7%, n=20
PV=$58267.08
2)
r= 7%, n=45
PV=$74830.37
3)
r= 7%, n=70
PV=$77882.14
4)
For infinite payments, n= infinity. thus the fomula becomes:
PV= A*(1)/r =5500/0.07
=$78571.43
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.