You can buy a car that is advertised for $26,400 on the following terms: (a) pay
ID: 2742554 • Letter: Y
Question
You can buy a car that is advertised for $26,400 on the following terms: (a) pay $26,400 and receive a $6,400 rebate from the manufacturer; (b) pay $440 a month for 5 years for total payments of $26,400, implying zero percent financing. a. Calculate the present value of the payments for option (a), if the interest rate is 1.25% per month. b. Calculate the present value of the payments for option (b), if the interest rate is 1.25% per month. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
a)
Present value of payment:
= $26,400-$6,400
= $20,000
b)
Present value of payments P×[1-(1÷(1+r)^n)]÷r Here, 1 Interest rate per annum 15.00% 2 Number of years 5 3 Number of compoundings per per annum 12 4 = 1÷3 Interest rate per period ( r) 1.25% 5 = 2×3 Number of periods (n) 60 Payment per period (P) $ 440 Present value of payments $ 18,495.22 440*[1-(1/(1+1.25%)^60)]/1.25%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.