Southern Alliance Company needs to raise $26 million to start a new project and
ID: 2743443 • Letter: S
Question
Southern Alliance Company needs to raise $26 million to start a new project and will raise the money by selling new bonds. The company will generate no internal equity for the foreseeable future. The company has a target capital structure of 50 percent common stock, 9 percent preferred stock, and 41 percent debt. Flotation costs for issuing new common stock are 11 percent, for new preferred stock, 6 percent, and for new debt, 5 percent. What is the true initial cost figure Southern should use when evaluating its project? (Do not round your intermediate calculations.) $24,093,333 $29,420,085 $28,103,400 $27,157,001 $28,288,543
Explanation / Answer
Weighted average floation cost=50%*11%+9%*6%+41%*5%=8.09%
total cost of the equipment including flotation costs
amounts raised*(1-0.0809)=26000000
amount raised=26000000/0.919=$28,288,543
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.