Exodus Limousine Company has $1,000 par value bonds outstanding at 15 percent in
ID: 2743648 • Letter: E
Question
Exodus Limousine Company has $1,000 par value bonds outstanding at 15 percent interest. The bonds will mature in 30 years. Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. Compute the current price of the bonds if the percent yield to maturity is: (Do not round intermediate calculations. Round your final answers to 2 decimal places. Assume interest payments are annual.)
Bond Price
a. 4 percent $
b. 8 percent $
% 67 44 96 98 32 88 59 39 26 17 12 08 05 03 02 02 01 01 4 1000000000000000000000000 m $10 250 195 33 006 des des des 25 01 01 009 006 005 003 002 002 001 0000 5% zat sag 400 201 220 105 12 001 007 7 02 000 01 011 8 006 005 003 002 001 00 0% 700 92 55 50 200 201 59 23 004 73 56 uag 33 125 120 15 12 009 007 005 001 0 0 0 217077 75432211000000000 % 012 82 72 TOB 150 sse $12 400 42 998 350 220 200 202 201 202 194 78 110 75 002 013 83842 EST 194 ras 001 600 ses sad 500 ACS 400 997 998 sad 15 202 210 250 202 15 140 000 des ozi 052 3222221 5238 45816041 2 7' 98 420 2221111 00275 7287792741012 51276 5433 111100000000000 100000000000000000000000 7% ess 750 ezi $50 360 agg-200 78 52 130 111 006 001 000 ose osi 013 220 009 002 100000000000000000000000 4 777766 55554443 5583 5443 1000000000000000000000000 739 587 66543 0385 8051 1000000000000000000000000 5333 511410151877682 84200 3086421 665443 1000000000000000000000000 123456789012345678905 12345678901234567890500Explanation / Answer
For the bond value that is received after 30 year @ 4%, PVIF = 0.308%
PV of the nominal value = 1000*0.308
Coupons @ 15% = 15% of 1000 = 150
PVIF of coupons = 17.292
PV of coupons = 150 * 17.292 = 2593.8
So when YTM is 4%, then the market value of bond = 308 + 2593.8 = 2901.8
For the bond value that is received after 30 year @ 8%, PVIF = 0.099
PV of the nominal value = 1000*0.099 = 99
Coupons @ 15% = 15% of 1000 = 150
PVIF of coupons = 11.258
PV of coupons = 150 * 11.258 = 1688.7
So when YTM is 4%, then the market value of bond = 99 + 1688.7 = 1687.7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.