Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Pro Forma Balance Sheet: EFG Co. expected to have its sales increased from $150

ID: 2743657 • Letter: P

Question

Pro Forma Balance Sheet: EFG Co. expected to have its sales increased from $150 million to $250 million in year 2015. The company’s total assets (including all of the current assets and fixed assets), accounts payables and accruals will increase with the sales. The projected added to retained earnings is $50 million, and there is no change in common stock.

Use Pro Forma balance sheet to calculate (project) the value of the additional funding that the company would need to support its sales in year 2015.

To earn credit, you must use Pro Forma method in the calculations, and you must show your calculation result of each balance sheet account and the additional funding needed!!

2014 Balance Sheet (Millions of $)

Cash

   80.00

Accounts payables

70.00

Accounts receivable

120.00

Notes payables

100.00

Inventories

300.00

Accruals

30.00

Total CA

500.00

Total CL

200.00

Fixed assets

400.00

Long-term debt

100.00

Common stock

400.00

Retained Earnings

200.00

Total assets

900.00

Total liabilities and equity

900.00

2014 Balance Sheet (Millions of $)

Cash

   80.00

Accounts payables

70.00

Accounts receivable

120.00

Notes payables

100.00

Inventories

300.00

Accruals

30.00

Total CA

500.00

Total CL

200.00

Fixed assets

400.00

Long-term debt

100.00

Common stock

400.00

Retained Earnings

200.00

Total assets

900.00

Total liabilities and equity

900.00

Explanation / Answer

Increase in assets is by a factor = 250/150

Total assets = 900*250/150 = 1500

Account payables and accruals worth in 2014 - 70 + 30 = 100

In 2015 it is expected to increase by a factor of 250/150

Account receivables + accrual 2015 = 100*250/150 = 167'

common stock = 400

Retained earnings = 200 + 50

Total liabilites and equity exclusing debt and notes payable = 167 + 400 + 250 = 817

Debt and notes payable = total assets - liability and equity without the notes and debt

= 1500 - 817 = 683

Notes payable and debt in 2014 = 100 + 100

Additional funding required = 683 - 200 = 483

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote