Destin Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result
ID: 2743665 • Letter: D
Question
Destin Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 15,000 shares of stock and $100,000 in debt. Plan II would result in 11,500 shares of stock and $170,000 in debt. The interest rate on the debt is 5 percent. Assume that EBIT will be $70,000. An all-equity plan would result in 20,000 shares of stock outstanding. Ignore taxes.
What is the price per share of equity under Plan 1? Plan l1? (Round your answers to 2 decimal places. Price per share of equity per share per share Plan I Plan IIExplanation / Answer
Price per share=dollar value of repurchase/no. of share repurchase
Dollar value of share repurchase=increase in the value of debt used to repurchase share
No. of share repurchase=decrease in share outstanding
Plan 1:
Dollar value of repurchase=$170,000-$100,000
=$70,000
No. of share repurchase=15000-11500
=3500 shares
Price per share=$70,000/3,500
=$20 per share
Plan 2:
Dollar value of repurchase=$170,000-0( in all equity plan debt is 0)
=$170,000
No. of share repurchase=20,000-11500
=8,500 shares
Price per share=$170,000/8,500
=$20 per share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.