Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Using the following information to answer questions 27-28: Penn Corp. is analyzi

ID: 2744227 • Letter: U

Question

Using the following information to answer questions 27-28:

Penn Corp. is analyzing the possible acquisition of Teller Company. Both firms have no debt. Penn belives the acquisition will increase its total aftertax annual cash flow by $1.3 million indefinitely. The current market value of Teller is $27 million, and that of Penn is $62 million. The appropriate discount rate for the incremental cash flow is 11 percent. Penn is trying to decide whether it should offer 35 percent of its stock or $37 million in cash to Teller's shareholders.

What is the NPV of Stock Offer?

$3,531,818

$3,478,212

$3,728,414

$3,812,412

What is the NPV of cash offer?

$2,218,231

$1,324,768

$2,970,176

$1,818,182

A.

$3,531,818

B.

$3,478,212

C.

$3,728,414

D.

$3,812,412

Explanation / Answer

Answer

Answer 1

NPV of stock offer = Benefit - Cost

     = ($1.3 million / 0.11) – [ {$62 million + $27 million + ( $1.3 million / 0.11)} *0.35 - $27 million ]

     = 11.81818181 million - [{$62 million + $27 million +11.81818181 million} *0.35 - $27 million]

    = 11.81818181 million - [{100.81818181 million} *0.35 - $27 million]

    = 11.81818181 million - [35.28636363 million - $27 million]

    = 11.81818182 million - 8.28636364 million

   = $ 3,531,818

Answer : The NPV of Stock Offer is : A. $3,531,818

Answer 2

NPV of cash offer = Benefit – Cost

        = ($1.3 million / 0.11) – [$37 million - $27 million]

        = 11.81818182 million - $ 10 million

        = $ 1,818,182

Answer : the NPV of cash offer is : D. $1,818,182