Assume that the current risk free rate of return is 1.5% and the required rate o
ID: 2744925 • Letter: A
Question
Assume that the current risk free rate of return is 1.5% and the required rate of return on the market as a whole has averaged historically 7%. Using the CAPM, what is the appropriate required rate of return for Alton Industries, a firm with a beta of 1.25?
Using the required rate of return you calculated for Alton, given a PROJECTED dividend of $1.65 (d1), and a growth rate of 3%,calculate the price their stock should be selling for using the Gordon Growth pricing model we studied in the previous unit of material.
Explanation / Answer
Required return (CAPM) = Rf+×Rp
Rf is risk free return
is beta of the security
Rp is risk premium
= 1.50%+1.25×(7%-1.50%)
= 8.375%
Stock price, P0 = D1÷(r-g)
D1 is next expected dividend
r is required return
g is growth rate
= $1.65/(8.375%-3%)
= $30.70
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.