Alpha Corporation is analyzing whether or not it should acquire Beta Corporation
ID: 2745217 • Letter: A
Question
Alpha Corporation is analyzing whether or not it should acquire Beta Corporation.
Alpha has determined that the appropriate discount rate for the analysis is 12%. Beta has 12,000 shares of stock outstanding, no debt, and its cash flows including synergies over the next three years are estimated as follows:
Year 1 Cash Flow: $200,000
Year 2 Cash Flow: $220,000
Year 3 Cash Flow: $250,000
Alpha's management is conservative and feels the acquisition should be justified by cash flows projected over NO MORE than 3 years. (Hint: this means there is NO horizon value to worry about).
What is the maximum Alpha should pay for a share of Beta's stock?
$44.32Explanation / Answer
The present value of cashflows = 200,000/1.12+ 220,000/1.12^2 + 250,000/1.12^3
=531899.1
Value /Number of shares = 532899.1/12000 =44.32
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.