You have been considering a zero-coupon bond, which pays no interest but will pa
ID: 2745342 • Letter: Y
Question
You have been considering a zero-coupon bond, which pays no interest but will pay a principal of $1,000 at the end of five years. The price of the bond is now $712.99, and its required rate of return is 7.0%. This morning’s news contained a surprising development. The government announced that the rate of inflation appears to be 5.5% instead of the 4% that most people had been expecting. (Suppose most people had thought the real rate of interest was 3%.) What would be the price of the bond, once the market began to absorb this new information about inflation?
Explanation / Answer
New nominal rate (R ) = real rate + inflation rate
= 3%+5.5%
= 8.50%
The price of zero coupon bond would be:
PV= FV/ (1+r)^n
= 1000/(1+0.085)^5
=1000/1.503657
= 665.05
Therefore, new price of the bond would be 665.05.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.