The Deluxe Corporation has just signed a 144-month lease on an asset with a 23-y
ID: 2745348 • Letter: T
Question
The Deluxe Corporation has just signed a 144-month lease on an asset with a 23-year life. The minimum lease payments are $2,800 per month ($33,600 per year) and are to be discounted back to the present at a 12 percent annual discount rate. The estimated fair value of the property is $240,000.
Use Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. Assume the lease is set up as an annual lease.
Calculate the lease period as a percentage to the estimated life of the leased property. (Do not round intermediate calculations. Input your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
Calculate the present value of lease payments as a percentage to the fair value of the property. (Do not round intermediate calculations. Input your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
Use Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. Assume the lease is set up as an annual lease.
Explanation / Answer
a. Lease period percentage :
Lease period percentage = 12 / 23 x 100 = 52.18%
b. Present value of lease payment percentage:
Present value of lease payments = Monthly payments x PVIFA 1%, 144 periods = $ 2,800 x 76.1372 = $ 213,184.16
Present value of lease payments as a percentage of fair value = $ 213,184 / $ 240,000 = 88.83%
Lease period percentage 52.18 %Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.