Your company is contemplating the purchase of a large stamping machine. The mach
ID: 2745719 • Letter: Y
Question
Your company is contemplating the purchase of a large stamping machine. The machine will cost $180,000.
With additional transportation and installation costs of $5,000 and $10,000, respectively, the cost basis for
depreciation purposes is $195,000. Its MV at the end of ve years is estimated as $40,000. The IRS has
assured you that this machine will fall under a three-year MACRS class life category. The justications for
this machine include $40,000 savings per year in labor and $30,000 savings per year in reduced materials. The
before-tax MARR is 20% per year, and the effective income tax rate is 40%. The PW of the after-tax savings from the machine, in labor and materials only,
(neglecting the rst cost, depreciation, and the salvage value) is most nearly:
(Hint: Use the after tax MARR, which must be calculated)
$12,000
$95,000
$151,000
$184,000
$193,000
a.$12,000
b.$95,000
c.$151,000
d.$184,000
e.$193,000
Explanation / Answer
After tax MARR = 20(1-.40) = 20*.60 = 12%
Total savings = 40000+ 30000 = 70000
After tax savings = 70000(1- .40 ) = 70000*.60 = 42000
Present worth of savings = PVAF@12%,5 *After tax savings
= 3.60478* 42000
= $ 151,400.60 [approx to 151000]
correct option is "C" -151000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.