Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The following information applies to the questions displayed below Sedona Compan

ID: 2747666 • Letter: T

Question

The following information applies to the questions displayed below Sedona Company set the following standard costs for one unit of its product for 2015. Direct material (30 lbs.$2.20 per lb.) Direct labor (20 hrs.@$4.20 per hr.) Factory variable overhead (20 hrs. @$2.20 per hr) Factory fixed overhead (20 hrs.@ $1.10 per hr.) $66.00 84.00 44.00 22.00 Standard cost $ 216.00 The $3.30 ($2.20+$110) total overhead rate per direct labor hour is based on an expected operating level equal to 60% of the factory's capacity of 68,000 units per month. The following monthly flexible budget information is also available. Operating Levels (% of capacity) 55% 60% 65% Flexible Budget Budgeted output (units) Budgeted labor (standard hours) Budgeted overhead (dollars) 37400 748,000 40,800 816,000 44,200 884,000 Variable overhead Fixed overhead $1,645,600 $1,795,200 1,944,800 897600 897,600 897,600 Total overhead $ 2,543,200 2,692,800 2,842,400

Explanation / Answer

Total Variable Overhead Spending Variance = $23400 (U) + $44000 (F) = $20,600 (F)

Actual Rate * Actual Hours - Std Rate * Std Hours

= 1625000 - 1645600 = $20,600 (F)

Variable Overhead Rate Variance = Actual Hours Worked * (Actual Rate - Standard Rate) Variable Overhead Efficiency Variance = Standard Rate * ( Actual Hours Worked - Std Hours Required) Actual Hours = 728000 Standard Hours = 748000 Standard Rate - $2.20 Actual Overhead = $1,625,000 Variable Overhead Rate Variance = Actual Hours * Actual Rate - Actual Hours * Std Rate = $1625000 - 728000 * $2.20 = $1625000 - 1601600 = '$23,400 (U) Variable Overhead Efficieny Variance = $2.20 * (728000 - 748000) = $2.20 * 20000 = $44,000 (F)
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote