Need help. I got 1.43 which was wrong. Thanks A production cell at Canderberry C
ID: 2747811 • Letter: N
Question
Need help. I got 1.43 which was wrong. Thanks
A production cell at Canderberry Candle facility operates 5 hours per day and uses a pull method to supply wicks to the assembly line. The wicks are used at a rate of 400 per day. Each container holds 20 wicks and usually waits 20 minutes in the production cell. Management wants a safety stock of 10 percent. How many containers should be used at the Canderberry Candle facility for purposes of pull production? (Round answer to 2 decimal places, e.g. 15.25.)
Containers used
Explanation / Answer
GivenA production cell at Canderberry Candle facility operates 5 hours per day..the wicks are used at a rate of 400 per day ... The production runs for 5 hrs and each can can operate 20 mins and hence maximum cans in production = 5*3 = 15 cans = 15*20 = 300 wicks.
Demand = 400
SupSupply & no of cans = 15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.