Given the following information, calculate the CV, SV, CPI, and SPI for this pro
ID: 2748803 • Letter: G
Question
Given the following information, calculate the CV, SV, CPI, and SPI for this project. Also provide recommendations to improve the project’s performance if needed.
Activity A: This activity is complete. It was completed in 6 weeks; it was supposed to be completed in 5 weeks. The original budget for this activity was $400,000; in the end, it cost $450,000.
Activity B: This activity is 50% complete. Its original budget was $100,000. The costs to date are $55,000. The original project plan had this activity scheduled for 5 weeks; currently it is entering its third week.
Activity C: This activity is 75% complete. Its costs so far are $100,000. It is entering Week 4 of 5. It was planned to cost $100,000 when completed.
Activity D: This activity is not started yet; it will start in 2 weeks. It is planned to cost $400,000. Its costs to date are $0
Explanation / Answer
Solution: We have to calculate CV (cost variance) , SV(scheduled variance), CPI (cost performance index and SPI(scheduled performance index).
Activity A
Actual cost = $450,000
Planned value = $400,000
Earned value = $333,333.33
Activity B
Actual cost = 55000
Planned Value = $20,000
Earned Value = $25,000
Activity C
Actual Cost = $100,000
Planned value = $80,000
Earned value = $75,000
Activity D
Planned Cost = $400,000
Planned value = 0
Earned value = 0
Cost Variance = Earned Value - Actual Cost
Schedule Variance = Earned Value - Planned Value
Cost Performance Index= ratio of earned value to actual cost
Schedule Performance Index = Earned Value / Planned Value
Parameter
Calculation
Result
PV
400,000+20,00+80,00
500,000
EV
333,333.33+25,000+20,000
378,333.33
AC
450000+55000+100000
605,000
CV
378,333.33 – 605,000
226,666.67
CPI
378,333.33/500,000
0.756
SV
378,333.33-500,000
121,666.67
SPI
378,333.33/605000
0.625
Over budget, getting $ 0.75 for every $ 1 and behind scheduled as rate is 62.5 % of planned rate.
The management should identify the reasons for this performance. Only after knowing the correct reasons corrective actions can be taken. Ensure that the schedule and budgets are realistic. Put in appropriate measures to catch budget and schedule variances early. Management can also take measure such as working overtime, increasing resource or seek extension of deadline.
Parameter
Calculation
Result
PV
400,000+20,00+80,00
500,000
EV
333,333.33+25,000+20,000
378,333.33
AC
450000+55000+100000
605,000
CV
378,333.33 – 605,000
226,666.67
CPI
378,333.33/500,000
0.756
SV
378,333.33-500,000
121,666.67
SPI
378,333.33/605000
0.625
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.