A company is contemplating buying a $300,000 security system. The system is sele
ID: 2748975 • Letter: A
Question
A company is contemplating buying a $300,000 security system. The system is selected after a a group within the company spent $20,000 studying similar security systems last year. The new system will save them $175,000 each year before taxes. Working capital would also be reduced by $75,000 in year 1, and $20,000 in year 2, which are permanent reductions. Three years later, the scrap value of the security system would be $100,000. Regulations require the system be depreciated according to a MACRS 3-year schedule. Assume the firm’s discount rate is 10 percent and the tax rate is 30 percent.
What is the NPV and the IRR of this new project?
Potential Recovery Percentages are listed below:
Year
3 years 5 years 7 years 10 years
1 16.5% 10% 7% 5%
2 22.5% 16% 12.5% 9%
3 7.5% 9.5% 8.5% 7%
4 3.5% 6% 6.5% 6%
5 5.5% 4.5% 4.5%
6 3% 4.5% 3.5%
7 4.5% 3.5%
8 3.5%
9 3.5%
10 3%
11 1.5%
Explanation / Answer
Calculation of depreciation:
Depreciable value = Cost – Scrap Value
=$300000 - $100000
= $200000
Year
Calculation
Depreciation
1
$200000 * 16.5% * 2
$66000
2
$200000 * 22.5% * 2
$90000
3
$200000 * 7.5% * 2
$30000
4
$200000 * 3.5% * 2
$14000
$200000
Calculation of NPV:
1
2
3
4
Savings
$175000
$175000
$175000
Savings after tax (Savings (1-tax rate))
$122500
$122500
$122500
Working capital reduction
-$75000
-$20000
Tax shelter on depreciation (Depreciation * tax rate)
$19800
$27000
$9000
$4200
Scrap Value
$100000
Total Cash inflows
$67300
$129500
$231500
$4200
PVF (10%)
0.909
0.826
0.751
0.683
PV of cash inflows
$61175.70
$106967
$173856.50
$2868.60
PV of Cash inflows = $61175.70 + $106967 + $173856.50 + $2868.60 = $344867.80
Value of expenditure incurred before installation of security system as at the begging of Year 1
= $20000 * FVF (10%, 1 yr)
= $20000 * 1.1
= $22000
NPV = PV of cash inflows – PV of cash outflows
= $344867.800 - $22000 - $300000
=$22867.80
Calculation of IRR:
IRR is the rate at which NPV is '0' i.e., PV of cash inflows =PV of cash outflows
Applying trial and error method:
At 14%, NPV= {[67300/(1+0.14)]+[129500/(1+0.14)2]+[231500/(1+0.14)3]+[4200/(1+0.14)4]]}-322000
= $317423.78 - $322000
= -$4576.22
At 13%, NPV= {[67300/(1+0.13)]+[129500/(1+0.13)2]+[231500/(1+0.13)3]+[4200/(1+0.13)4]]}-322000
=$323992.07 - $322000
=$1992.07
For 1% decrease in IRR, NPV increased by $6568.29
For how much decrease in IRR, NPV increases by $4576.22?
4576.22 / 6568.29 = 0.6967%
Therefore, IRR= 14 – 0.6967 = 13.30% (approx.)
NPV = $ 22867.80
IRR = 13.30%
Year
Calculation
Depreciation
1
$200000 * 16.5% * 2
$66000
2
$200000 * 22.5% * 2
$90000
3
$200000 * 7.5% * 2
$30000
4
$200000 * 3.5% * 2
$14000
$200000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.