An investor bought a racehorse for $14 M. The horse’s average winnings were $5,3
ID: 2749223 • Letter: A
Question
An investor bought a racehorse for $14 M. The horse’s average winnings were $5,300,000 per year and expenses averaged $500,000 per year. The horse was retired after 2 years, at which time it was sold to a breeder for $9,500,000. Assuming 3 year MACRS life for a racehorse and an income tax rate of 39%, determine the investor’s after-tax rate of return on this investment. A. The before-tax cash flow for the first two years. B. The book value at the end of the second year. Total An investor bought a racehorse for $14 M. The horse’s average winnings were $5,300,000 per year and expenses averaged $500,000 per year. The horse was retired after 2 years, at which time it was sold to a breeder for $9,500,000. Assuming 3 year MACRS life for a racehorse and an income tax rate of 39%, determine the investor’s after-tax rate of return on this investment. A. The before-tax cash flow for the first two years. B. The book value at the end of the second year. TotalExplanation / Answer
DEPRICIATION OF RACE HORSE UNDER MACRS SYSTEM
YEAR MACRS RATE CALCULATION DEPRICIATION
1 33.33% $14000000 * 0.3333 $4666200
2 44.45% $14000000 * 0.4445 $6223000
BOOK VALUE OF THE RACE HORSE AT THE END OF 2ND YEAR
PURCHASE PRICE OF THE HORSE =$14000000
LESS- DEPRICIATION FOR 2 YEARS =($10889200)
BOOK VALUE =$3110800
BEFORE AND CASH FLOW FOR TWO YEARS
YEAR AVERAGE WINNING AVERAGE EXPENSES DEPRICIATION NET CASH FLOW
1 $5300000 ($500000) ($4666200) $133800
2 $5300000 ($500000) ($6223000) ($1423000)
AFTER TAX CASH FLOW FOR TWO YEARS
YEAR NET CASH FLOW TAX AFTER TAX CASH FLOW
1 $133800 0.39 $81618
2 ($1423000) 0.39 ($868030)
PROFIT OR LOSS ON SELLING OF HORESE
BOOK VALUE OF THE HORSE AT THE END OF SECOND YEAR= $3110800
SELLING PRICE OF THE HORSE =$9500000
PROFIT ON SELLING =$6389200
TAX ON PROFI @39% =$2491788
AFTER TAX PROFIT =$3897412
CALCULATION OF AFTER TAX RATE OF RETURN
INVESTMENT VALUE =$14000000
PROFIT FOR 1ST YEAR =$81618
LOSS ON SECOND YEAR =($868030)
PROFIT ON SALE =$3897412
TOTAL PROFIT =$3111000
RATE OF RETURN = TOTAL PROFIT / INVESTMENT *100
=$3111000 /14000000 *100
=22.22%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.