Use the information below to answer the following question. You have cash on han
ID: 2749447 • Letter: U
Question
Use the information below to answer the following question. You have cash on hand Property value $400,000 Down payment is $120.000 (i.c. LVR is 70%) Loan #1 - $200,000 Loan #2 - $80,000 Interest rate (nominal) for Loan #1 is 8.40% per annum compounded semi-annually Interest rate for Loan #2 is 9% per annum compounded semi-annually Processing fees is $2,500 No cancellation penalty Mortgage payment paid annually Term of loan 12 years What is the effective cost of borrowing (ECB)? 8.89% 8.93% 8.70% 8.78% None of the aboveExplanation / Answer
Loan Amount = 500000*70% = 350000
Processing Fee = 2.5%*350000 = 8750
Loan amount outstanding = 358750
Effective Annual Interest Rate = (1+7.5%/2)^2 -1 = 7.641%
Annual Payment of Mortgage = pmt(rate,nper,pv,fv)
Annual Payment of Mortgage = pmt(7.641%,15,-358750,0)
Annual Payment of Mortgage = $ 40,998.37
Effective anuual cost of borrowing = rate(nper,pmt,pv,fv)
Effective anuual cost of borrowing = rate(15,40998.37,-350000,0)
Effective anuual cost of borrowing = 8.043 %
Answer
C) 8.05%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.