A company issued five-year, 7% bonds with a par value of $175,000. The market ra
ID: 2749861 • Letter: A
Question
A company issued five-year, 7% bonds with a par value of $175,000. The market rate when the bonds were issued was 6.5%. The company received $198,975 cash for the bonds. Using the straight-line method, the amount of recorded interest expense for the first semiannual interest period is:
$6,125.00
$3,727.50
$13,928.25
$12,250.00
$6,964.12
A company issued five-year, 7% bonds with a par value of $175,000. The market rate when the bonds were issued was 6.5%. The company received $198,975 cash for the bonds. Using the straight-line method, the amount of recorded interest expense for the first semiannual interest period is:
Explanation / Answer
Market rate being lower than coupon rate, bonds were issued at a premium.
Total bond premium = Cash received - Par value
= $(198,975 - 175,000) = $23,975
Semi-annual amortization of bond premium = $23,975 / 10 = $2,397.5
Semi-annual coupon payment = $175,000 x 7% x (6/12) = $6,125
So,
Recorded interest expense = $(6,125 - 2,397.50) = $3,727.50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.