Hastings Corporation is interested in acquiring Vandell Corporation. Vandell has
ID: 2750461 • Letter: H
Question
Hastings Corporation is interested in acquiring Vandell Corporation. Vandell has 1 million shares outstanding and a target capital structure consisting of 30% debt. Vandell's debt interest rate is 7.4%. Assume that the risk-free rate of interest is 5% and the market risk premium is 4%. Both Vandell and Hastings face a 35% tax rate.
Vandell's free cash flow (FCF0) is $1 million per year and is expected to grow at a constant rate of 6% a year; its beta is 1.50. What is the value of Vandell's operations? (Hint: Use the corporate valuation model.) Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations.
$ million
If Vandell has $9.77 million in debt, what is the current value of Vandell's stock? (Hint: Use the corporate valuation model.) Round your answer to the nearest cent. Do not round intermediate calculations.
$ /share
Explanation / Answer
WACC = Wd×Rd×(1-t)+ We×Ke
W is weights of respective portfolios
R is return on respective portfolios
= 0.40×7.4%×(1-35%)+0.60×(5%+1.5×4%)
= 8.524%
Value of firm = $1×(1+6%)÷(8,524%-6%)
= $50 million
Equity value = $50 million-$9.77 million = $40.23 million
Value of one stock = $40.23 million÷1 million = $40.23
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.