Advance, Inc., is trying to determine its cost of debt. The firm has a debt issu
ID: 2750626 • Letter: A
Question
Advance, Inc., is trying to determine its cost of debt. The firm has a debt issue outstanding with 16 years to maturity that is quoted at 107 percent of face value. The issue makes semiannual payments and has a coupon rate of 10 percent annually.
What is Advance's pretax cost of debt? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
If the tax rate is 35 percent, what is the aftertax cost of debt? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Advance, Inc., is trying to determine its cost of debt. The firm has a debt issue outstanding with 16 years to maturity that is quoted at 107 percent of face value. The issue makes semiannual payments and has a coupon rate of 10 percent annually.
Explanation / Answer
Cost of debt is nothing but interest payments made to the stake holders
Hence Advance's pre tax cost of debt= 10% per annum
Tax rate = 35%, after tax cost of debt= Pre tax rate(1-tax rate)
= 10%(1-35%)
= 6.5% per annum
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.