An investor owns a 3000$ par-value 12% bond with semiannual coupons. The bond wi
ID: 2750734 • Letter: A
Question
An investor owns a 3000$ par-value 12% bond with semiannual coupons. The bond will mature at par at the end of fourteen years. The investor decides that a ten-year bond would be preferable. Current yield rates are 6% convertible semiannually. The investor uses the proceeds from the sale of the 12% bond to purchase an 8% bond with semiannual coupons, maturing at par at the end of ten years. Find the face value of the 8% bond.
SHOW WORK NO SPREADSHEETS.
Correct answer in the back of the book: 4081.54
Any answer that does not comply with these rules and resemble the correct answer will be marked as spam and reported
Explanation / Answer
Current Yield = 6%
Semi Annual Coupon = 12%*3000 *1/2 = 180
Current Price of 12% Bond = Semi Annual Coupon /(Current Yield/2)
Current Price of 12% Bond = 180/(6%/2)
Current Price of 12% Bond = 6000
Half Year YTM = rate(nper,pmt,pv,fv)
Nper (indicates the semi annual period) = 14*2 = 28
PV (indicates the price) = 6000
PMT (indicate the semi annual payment) = 12%*3000 *1/2 = 180
FV (indicates the face value) = 3000
Rate (indicates YTM) = ?
Half Year YTM = rate(28,180,-6000,3000)
Half Year YTM = 1.563%
Purchase price of new bond = Proceed from 12% Bond
Purchase price of new bond = 6000
No of semi annual period = 10*2 = 20
Purchase price of new bond = Semi Annual Coupon*PVIFA(rate,nper) + Face Value*PVIF(rate,nper)
6000 = 8%*1/2*Face Value *PVIFA(1.563%,20) + Face Value*PVIF(1.563%,20)
6000 = Face Value*(4%* 17.0625 + 0.73331)
Face Value = 6000/1.41581
Face Value = $ 4237.86
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.