A customer has approached a local credit union for a $20,000 1-year loan at a 10
ID: 2750884 • Letter: A
Question
A customer has approached a local credit union for a $20,000 1-year loan at a 10% interest rate. If the credit union does not approve the loan application, the $20,000 will be invested in bonds that earn a 6% annual return. Without additional information, the credit union believes that there is a 5% chance that this customer will default on the loan, assuming that the loan is approved. If the customer defaults on the loan, the credit union will lose the $20,000. What is the credit union expected profit?
Explanation / Answer
The probable profit from customer , if he does not default = 20000 * 10 % = 2000
The total expected profit if loan is given = Probablity he defaults * Amount lost + Probability he does not default * amount earned
= 0.05 * -20000 + 0.95 * 2000 = -1000 + 1900 = 900
His total expected profit from lending out = 900
If the money is invested in bonds
Return = 20000 * 6% * 1 year = 1200
Therefore, the union should opt for investing in 6 % bonds.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.