Stock in Daenerys Industries has a beta of 1.3. The market risk premium is 6 per
ID: 2751439 • Letter: S
Question
Stock in Daenerys Industries has a beta of 1.3. The market risk premium is 6 percent, and T-bills are currently yielding 4.3 percent. The company’s most recent dividend was $1.50 per share, and dividends are expected to grow at an annual rate of 8 percent indefinitely.
If the stock sells for $45 per share, what is your best estimate of the company’s cost of equity? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Stock in Daenerys Industries has a beta of 1.3. The market risk premium is 6 percent, and T-bills are currently yielding 4.3 percent. The company’s most recent dividend was $1.50 per share, and dividends are expected to grow at an annual rate of 8 percent indefinitely.
Explanation / Answer
Ke using CAPM method = Risk free rate + Beta * Market risk premium
= 4.3+1.3*6
= 12.10%
Ke using dividend growth model
P0 = D1/Ke-G
45 = 1.50(1+0.08)/Ke-0.08
45(Ke-0.08) = 1.50*1.08
45Ke-3.60 = 1.62
45Ke = 1.62+3.60
Ke = 5.22/45 i.e 11.60%
Best estimatev of Ke = 11.60% to 12.10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.