A firm has free cash flow of $500,000 on their most recent financial statements.
ID: 2751828 • Letter: A
Question
A firm has free cash flow of $500,000 on their most recent financial statements. The firm expects the FCF’s to grow at about 2.5% per year. The cost of capital for the firm is 10.50%. The firm’s financials also revealed that the firm has marketable securities valued at $0.75 million as well as total debt of $1 million and preferred stock totaling $250,000. The firm has total assets of $8 million and sales of $4.5 million. If the firm has 400,000 shares outstanding and 500,000 shares authorized, what is the intrinsic value of common equity per share?
Explanation / Answer
Value of the firm can be calculated as follows
Value of firm = Next year free cash flow / (Cost of capital - growth rate)
= 500000 * (1+2.5%) / (10.50% - 2.50%) = 6,406,250.00
Value of the firm = Value of debt + value of preferred equity + value of common stock
6,406,250.00 = 1,000,000 + 250,000 + value of common stock
So value of common stock = 5,156,250.00
So intrinsic value of share = 5,156,250.00 / 400,000 = $12.89
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.