The Johnny Joe McGovern Company has the following capital structure that it cons
ID: 2751844 • Letter: T
Question
The Johnny Joe McGovern Company has the following capital structure that it considers optimal:
DEBT 30%
PREFERRED STOCK 10%
COMMON STOCK 60%
The firm plans to spend $100,000,000 on new capital projects. New bonds can be sold at par with an 8% coupon rate. Preferred stock can be sold with a dividend of $2.75, a par value of $25.00, and a floatation cost of $2.00 per share. Common stock is presently selling at $35.00 per share. The last dividend paid was $3.00 and the firm expects to grow at a rate of 4% in the foreseeable future. The firm's marginal tax rate is 40%. Calculate the firm’s weighted average cost of capital.
Explanation / Answer
A firms weighted average cost of capital is calculated by considering the target weights of capital structure. If target weight is missing, then we use market weights.
In this case, target weight is given so we will use that and ignore market weights
Cost of debt = 8% ( 1 - 40%) = 4.8%
Cost of preferred stock = (2.75 + 2) / 25 = 19%
Cost of common stock can be calculated by Gordon growth model as Dividend One year hence / Current stock price + growth rate = 3.00(1 + 4%) /35 + 4% = 12.91%
WACC = 30% * 4.8% + 10% *19% + 60% * 12.91% = 11.09%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.