Your company plans to borrow $13 million for 12 months, and your banker gives yo
ID: 2752129 • Letter: Y
Question
Your company plans to borrow $13 million for 12 months, and your banker gives you a stated rate of 24 percent interest.
Calculate the effective rate of interest for the following types of loans.
Simple 24 percent interest with a compensating balance of 10 percent. (Use a 360-day year. Input your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
Discounted interest (with no compensating balance). (Input your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
An installment loan (12 payments). (Input your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
Discounted interest with a compensating balance of 5 percent. (Use a 360-day year. Input your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
Your company plans to borrow $13 million for 12 months, and your banker gives you a stated rate of 24 percent interest.
Explanation / Answer
Part A)
The effective rate of interest can be calculated with the use of following formula:
Effective Rate of Interest = Interest/(Amount Borrowed - Compensating Balance)
________
Here, Interest = 13,000,000*24% = $3,120,000 and Compensating Balance = 13,000,000*10% = $1,300,000
Using these values provided in the above formula, we get,
Effective Rate of Interest = 3,120,000/(13,000,000 - 1,300,000) = 26.67%
________
Part B)
The effective rate of interest can be calculated with the use of following formula:
Effective Rate of Interest = Interest/(Amount Borrowed - Interest)
________
Here, Interest = 13,000,000*24% = $3,120,000
Effective Rate of Interest = 3,120,000/(13,000,000 - 3,120,000) = 31.58%
________
Part C)
The effective rate of interest can be calculated with the use of following formula:
Effective Rate of Interest = (2*12*Interest)/(13*Amount Borrowed)
________
Here, Interest = 13,000,000*24% = $3,120,000
Effective Rate of Interest = (2*12*3,120,000)/(13*13,000,000) = 44.31%
________
Part D)
The effective rate of interest can be calculated with the use of following formula:
Effective Rate of Interest = Interest/(Amount Borrowed - Compensating Balance - Interest)
________
Here, Interest = 13,000,000*24% = $3,120,000 and Compensating Balance = 13,000,000*5% = $650,000
Using these values provided in the above formula, we get,
Effective Rate of Interest = 3,120,000/(13,000,000 - 650,000 - 3,120,000) = 33.80%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.