New project analysis You must evaluate a proposed spectrometer for the R&D depar
ID: 2752163 • Letter: N
Question
New project analysis You must evaluate a proposed spectrometer for the R&D department. The base price is $100,000, and it would cost another $20,000 to modify the equipment for special use by the firm. The equipment falls into the MACRS 3-year class and would be sold after 3 years for $30,000. The applicable depreciation rates are 33%, 45%, 15%, and 7%. The equipment would require an $9,000 increase in net operating working capital (spare parts inventory). The project would have no effect on revenues, but it should save the firm $78,000 per year in before-tax labor costs. The firm's marginal federal-plus-state tax rate is 40%.
What is the initial investment outlay for the spectrometer, that is, what is the Year 0 project cash flow? Round your answer to the nearest cent.
What are the project's annual cash flows in Years 1, 2, and 3? Round your answers to the nearest cent.
Explanation / Answer
Initial investment outlay for the spectrometer, that is, the Year 0 project cash flow = Cost of Equipment + Increase in Working Capital
= (100,000+20,000) + 9,000
= $129,000
..
..
Depreciation for Year - 1 = 120.000*33% = $39,600
Depreciation for Year - 2 = 120.000*45% = $54,000
Depreciation for Year - 3 = 120.000*15% = $18,000
..
Book value of Equipment after 3 years = 120,000*0.07 = $8400
Profit on sale = 30,000 - 8400
= $21,600
Tax on Profit = 21,600*40%
= $8640
Net Sales Proceeds = 30,000-8,640
= $21,360
..
..
Project's Cash flow for year-1 = 78,000*0.6 + 39,600*0.4
= $62,640
Project's Cash flow for year- 2 = 78,000*0.6 + 54,000*0.4
= $68,400
Project's Cash flow for year- 3 = [78,000*0.6 +18,000*0.4] + Recovery of WC + Sale of Equipment
= 54,000 + 9,000 + 21,360
= $84,360
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.