The Floyd Company has employed you to determine its weighted average cost of cap
ID: 2752314 • Letter: T
Question
The Floyd Company has employed you to determine its weighted average cost of capital. The net income is projected to be $504,545 during the coming year. The marginal tax rate is 40%.
Debt:
Floyd has 3,000 7 percent coupon bonds outstanding, with 20 years to maturity, and a quoted price of 105. The bonds pay the coupons on a semi-annual basis.
Preferred:
Floyd has 20,000 shares of preferred stock. The preferred dividend is 2.50 and the current price is $50 per share.
Common Equity:
Floyd has 50,000 shares of common stock selling for $35 per share. The firm’s beta is 1.5
Market: The expected return on the market is 14% and the risk free rate is 4 percent.
Determine the cost of capital.
Explanation / Answer
Determination of the WACC:
Cost of debt after tax, r(D) = 7* (1-T) = 7 *(1 - 0.40) = 4.2%
Cost of preference = 2.5/50*100 = 5%
Cost of equity r(E) = 4% + 1.5(14-4) = 19%
weight of equity, W(E) = 0.43
weight of debt, W(D) = 0.13
Weight of preference = 0.43
(data of risk free rate is superfluous in this case)
WACC = W(E)*r(E) + W(D)*r(D) (after tax rate) + W(P)*r(P)
=> = 0.43*19+0.43*5+0.13*4.2
=> = 10.93 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.