Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

New Business is just being formed by 10 investors, each of whom will own 10% of

ID: 2752841 • Letter: N

Question

New Business is just being formed by 10 investors, each of whom will own 10% of the business. The firm is expected to earn $1,000,000 before taxes each year. The corporate tax rate is 34% and the personal tax rate for the firm's investors is 35%. The firm does not need to retain any earnings, so all of its after-tax income will be paid out as dividends to its investors. The investors will have to pay personal taxes on whatever they receive. How much additional spendable income will each investor have if the business is organized as a partnership rather than as a corporation?

a. $20,800 b. $22,100 c. $20,384 d. $21,225 e. $21,658

Explanation / Answer

Income if formed as corporation in hands of each shareholder = 1,000,000* 10% ( 1- .34 ) (1- .35)

                                                  = 100,000* .66*.65

                                                 = $ 42900

Income if formed as partnership

Income will be taxable in hands of partner = 1,000,000 *10% *(1-.35)

                                        = 100,000 *.65

                                        = 65000

Additional income = 65000 -42900 = 22100

correct option is "B"

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote