Suppose a company has a net income of $1,000,000 and a plowback ratio of 40%. Th
ID: 2753053 • Letter: S
Question
Suppose a company has a net income of $1,000,000 and a plowback ratio of 40%. There are 50,000 shares of stock outstanding. The company plans to increase dividends by 22% each year for the next 2 year and then apply a 2.25% growth rate to dividends each year indefinitely. The required return is 13%.
a) What will this year's dividend be?
b) What should the stock price be today?
c) What is this year's dividend yield? What is this year's capital gains yield?
d) What will the stock price be in 2 years?
e) What will the dividend yield and captial gains yield be in 2 years?
Explanation / Answer
A) Plowback Ratio is 40% so 60% is paid as a dividend.
So,Total dividend paid =60%*1000000
=600000
Number of shares = 50000
Dividend Paid per share =600000/50000
DPS=$12
B)
Current Dividend = $ 12.00
Dividend after 1st year will be = $ 14.64 ($ 12x 1.22 – growing at 22 %)
Dividend after 2nd year will be = $ 17.86 ($ 14.64 x 1.22 – growing at 22%)
Second stage has a growth rate of 2.25% indefinitely.
Dividend value at the end of 3rd year = 17.86*1.0225= $18.26
Now, we have to calculate present value of all future cash flows gorwing at a constant g rate of 2.25%
V(also known as terminal value)= 18.26/13%-2.25%
V=$169.86
13%
Thus Stock price today should be $159.97
C) Dividend Yield= 12/159.97 assuming market price= expected price
Dividend yield= 7.50%
For calculating this years capital gains yield intial stock price must be given in the quesion.
D) Stock price in 2 years= Next years dividend/k-g
=18.26/13%-2.25%
Stock price in 2 years=$169.86
E)Dividend yield=17.86/169.86
=10.51%
Capital Gains yield =169.86-159.97/159.97
=6.18%
Tenor Dividend Discount rate Present Value 1 14.6413%
12.96 2 17.86 13% 13.99 2 169.86 13% 133.02 Total Present Value 159.97Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.