A project under consideration has an internal rate of return of 16% and a beta o
ID: 2753611 • Letter: A
Question
A project under consideration has an internal rate of return of 16% and a beta of 0.8. The risk-free rate is 6%, and the expected rate of return on the market portfolio is 16%.
Calculate the required return = ____ %
Should the project be accepted, yes or no?
Calculate the required return if its beta is 1.8
Required return = _______ %
Should this project be accepted, yes or no?
A project under consideration has an internal rate of return of 16% and a beta of 0.8. The risk-free rate is 6%, and the expected rate of return on the market portfolio is 16%.
Calculate the required return = ____ %
Should the project be accepted, yes or no?
Calculate the required return if its beta is 1.8
Required return = _______ %
Should this project be accepted, yes or no?
Explanation / Answer
Required return = 6% + 0.8 * (16% - 6%)
= 14%
Yes, since IRR is higher than required return, the project should be accepted.
Required return = 6% + 1.8 * (16% - 6%)
= 24%
No, since IRR is lower than required return, the project should not be accepted.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.