Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

We are evaluating a project that costs $660,000, has a five-year life, and has n

ID: 2753775 • Letter: W

Question

We are evaluating a project that costs $660,000, has a five-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 69,000 units per year. Price per unit is $58, variable cost per unit is $38, and fixed costs are $660,000 per year. The tax rate is 35 percent, and we require a return of 12 percent on this project.

What is the degree of operating leverage at the accounting break-even point? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places, e.g., 32.161.)

   

   

Calculate the base-case cash flow and NPV. (Do not round intermediate calculations. Round your cash flow answer to the nearest whole number, e.g., 32. Round your NPV answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

  

What is the sensitivity of NPV to changes in the sales figure? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

  

  

  

What is the degree of operating leverage at the accounting break-even point? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places, e.g., 32.161.)

Explanation / Answer

1. Degree of operating leverage at break even level is infinite.

2. Cash flow from the project in base case (69000 units per year)

Total Sales = 69000*58 = $4002000

Total operating cost = 69000*38 =$2622000

Total fixed cost = $660000

Hence Earnings before Depreciation and Tax (EBDT) = 4002000-(2622000+660000) = $720000

Using straight line method for 5 years the Depreciation per year = 660000/5 = $132000

Hence EBT = 720000-132000 = $588000

Taking tax rate at 35%, EAT= 588000*(1-0.35) = $382200

Hence cash flow per year from the project is EAT plus Depreciation = 382200+132000= $514200

So total cash flows for 5 years = 514200*5 = $2571000

NPV

Required rate of return is 12%. Hence NPV of the project-

=514200/(1+0.12) + 514200/(1+0.12)2 + 514200/(1+0.12)3 + 514200/(1+0.12)4 + 514200/(1+0.12)5

solving this we get NPV = $1853576

Note- The question has been asked in many multiple parts hence solution to only first 2 parts has been provided.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote