Jiminy’s Cricket Farm issued a bond with 30 years to maturity and a semiannual c
ID: 2753794 • Letter: J
Question
Jiminy’s Cricket Farm issued a bond with 30 years to maturity and a semiannual coupon rate of 8 percent 3 years ago. The bond currently sells for 93 percent of its face value. The company’s tax rate is 35 percent.
What is the pretax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What is the aftertax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Which is more relevant, the pretax or the aftertax cost of debt?
Jiminy’s Cricket Farm issued a bond with 30 years to maturity and a semiannual coupon rate of 8 percent 3 years ago. The bond currently sells for 93 percent of its face value. The company’s tax rate is 35 percent.
Explanation / Answer
Face Value = $1,000
Current Price = $930
Maturity = 27
Number of period = 27*2 = 54
Semi-annual coupon = 8%/2 = 4% = $40
Using 'RATE' function in excel,
(a) Before-tax Cost of Debt = 4.34%
(b) After-tax cost of debt = 4.34*(1-.35) = 2.82%
(c) After-tax cost of debt is more relevant as bond interests are tax deductible
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.