With its current leverage, Impi Corporation will have net income next year of $4
ID: 2754162 • Letter: W
Question
With its current leverage, Impi Corporation will have net income next year of $4.5 million. If Impi's corporate tax rate is 35%, and it pays 8% interest on its debt, how much debt can Impi issue this year and still receive the benefit of the interest tax shield next year? With its current leverage, Impi Corporation will have net income next year of $4.5 million. If Impi's corporate tax rate is 35%, and it pays 8% interest on its debt, how much debt can Impi issue this year and still receive the benefit of the interest tax shield next year?Explanation / Answer
Net income after tax = $4.5 million
Tax rate = 35%
Taxable income = $4.5 million / (1 - 0.35) = $6.923 million
Thus, Impi corporation can increase itss interest expense by $6.923 million
Debt that can issued = $6.923 million / 0.08 = $86.54 million
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.