A stock is expected to pay a dividend of $1.000 next year. Dividends are expecte
ID: 2754472 • Letter: A
Question
A stock is expected to pay a dividend of $1.000 next year. Dividends are expected to grow at the rate of 3% per year after that. Earnings next year are expected at $1.50. The risk-free rate of return is 2% and the market risk premium is 5%. Assume this stock has a beta of 1.2. The P/S multiple is 1.7. The company has revenue of $150B, net income of $16B, and have a profit margin of 10.25%.
What is the return on equity?
What is the intrinsic value?
What are the present value of growth opportunities?
What is the approximate market cap?
What is the P/E?
Explanation / Answer
Return on equity = Risk free rate+ beta* market premium = 2% + 1.2 * 5% = 8%
Intrinsic value = Dividend / ( Equity rate - growth rate) = 1 / ( 0.08 - 003) = $20
PVGO = Stock Price - Earning / Cost of equity = 20 - 1.5/0.08 = $1.25
Market Capitalization = P/S * Total Sales = 1.7 * 150 = $255 B
P/E ratio = 255 B / 16 B = 15.94 Times
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.