On each nondelinquent sale Cast Iron receives revenues with a present value of $
ID: 2755173 • Letter: O
Question
On each nondelinquent sale Cast Iron receives revenues with a present value of $1,380 and incurs costs with a present value of $1,230. Assume there is no possibility of repeat orders and that the probability of successful collection from the customer is p = .85.
What is the expected profit of granting credit? (A negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
On each nondelinquent sale Cast Iron receives revenues with a present value of $1,380 and incurs costs with a present value of $1,230. Assume there is no possibility of repeat orders and that the probability of successful collection from the customer is p = .85.
Explanation / Answer
(a-1) Present Value of Cost = $1,230
Total Present Value of Revenue = ($1,380*0.85) + ($0*0.15) = $1,173
Net Present Value = $1,173 - $1,230 = - $ 57
a-2
As the net present value is Neative, Cast Iron should Refuse Credit
(b) Break Even probability of collection = $1,230 / $1,380 = 89.13%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.