The Wright Company has a standard costing system. The following data are availab
ID: 2755312 • Letter: T
Question
The Wright Company has a standard costing system. The following data are available for September: The actual price per pound of direct materials purchased in September is: $6.87 $7.00 $7.10 $7.13 Oddo Corporation makes a product with the following standard costs: The company reported the following results concerning this product in November. The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The variable overhead rate variance for November is: $1,504 F $1,370 U $1,504 U $1,370 FExplanation / Answer
Actual Price = [(Standard Price * Actual Quantity) + Material Price Variance] / Actual Quantity
= [($7 * 40,000) + $4,000] / 40,000 = $7.1
Variable overhead rate variance = AH(AR SR)
= 7,980 hours [($14456/7,980)per hour $2.00 per hour]
= 7,980 hours ($0. -0.1884711779448622 per hour) = $1,504 F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.